Má cesta za kraslicemi

Tak dlouho jsem pokukovala na zdobená batikovaná vajíčka, až jsem si letos konečně řekla, že to zkusím také. Jako první jsem velice dlouho a všude možně hledala zdobičku, kterou jsem viděla na internetu ve všech videích. Trvalo mi to velice dlouho, ale nakonec se povedlo a vy jste si ji u mne mohli koupit v sadě na zdobení vajíček. A já se teď s vámi chci podělit i o mé pokusy a omyly, ale především o rady a tipy, které jsem během práce s kraslicemi dala dohromady.
Po zdobičkách přišly na řadu barvy. A hned mi došlo, že to nebude jen tak. Nikdy před tím se mi totiž nepovedlo u kraslic dosáhnout tak pěkných a sytých barev, jaké jsem si představovala. Začala jsem tedy pátrat a doptávat se i zkušených maléreček. Od paní Bělinové ze Strážnice, která vajíčka touto technikou zdobí už dlouhá léta, jsem měla potvrzeno, že jde o anilinové barvy rozpustné v lihu. Myslíte si, že jsem s touto informací mohla skončit své pátrání? Ani omylem! Po dalším hledání konkrétních barev jsem skončila ve specializovaných výtvarných potřebách. Tam mi krásně vysvětlili, že jakékoliv barvy s anilinem u nás mají už 35 let zakázaný prodej. Anilin je totiž dost jedovatý. A já mohla začít s hledáním nanovo.   

Nakonec jsem na to šla z praktického hlediska a rozhodla se otestovat barvy, který si každý jednoduše koupí v jakékoli drogerii i v menším městečku.

O technice batikování

Batikovaná vajíčka vznikají malbou voskem na bílé vajíčko, které se postupně barví různými barvami. Voskem se takzvaně zamalovávají prostory a vytváří ornamenty, které mají zůstat v současné barvě vajíčka. Poté se vajíčko namočí do další barvy a přidá se další vrstva ornamentů. Mezi tradiční barvy patří oranžová, červená a černá. Postupuje se od největlejí barvy po nejtmavší. Pro začátek ale můžete klidně zkusit batiku jen s jednou barvou. I tak bude na bílém vajíčku efektní. Posledním krokem je odstranění vosku, kdy se vajíčko nahřeje nad plamenem svíčky a rozteklý vosk se postupně setře. 

IMG_4764

Příprava vajíčka

Před samotným zdobením je potřeba si vajíčka pořádně připravit. S tím doporučuji začít i den předem, ať mohou vajíčka pořádně proschnout. Před vyfukováním vajec je také potřeba je důkladně omýt a odmastit.

 

Čím odmašťovat?

Důkladné odmaštění je základ pro to, aby barvy dobře držely. Nejlépe se odmašťuje ještě nevyfouklé vajíčko. Nejčastěji se můžete setkat s odmašťováním pomocí jaru, kdy vajíčko pořádně vydrhnete houbičkou s jarem a následně usušíte. Mezi další odmašťovadla, na které jsem dostala tipy od vás, patří i ocet nebo tzv. žabka.

Malování vajíčka

Pokud jste v malování na vajíčka začátečníci jako já, doporučuji si vzor na vajíčko načrtnout tužkou. Vyznačit si můžete hlavní linky nebo další osy. Určitě je dobré zvolit spíše měkčí tuhu. Tyto náčrtky na konci procesu pak nejdou vidět.

Jestliže chcete zdobit vyfouknuté vajíčka, je dobré si dírky po vyfukování na začátku celého procesu zakrýt. Během barvení vám tam totiž nebude vtékat obarvená voda a vy tak nebudete muset čekat, až vám vnitřek vajíčka opět proschne.

Na tvorbu ornamentů doporučuji použít včelí vosk, protože se rychle rozpouští a správně tuhne. Pod zdobičku si dejte papírový talíř nebo tvrdý papír, který bude sloužit i jako místo kde můžete pero rozepsat ( viz. ob. 3). Zároveň se nemusíte bát, že Vám vosk někam ukápne. 

 

   IMG_4823_1     IMG_4827_1    IMG_4840_1                    

 

Barvy 

Jak už víte, letos jsem testovala barvy, které seženete bez jakéhokoliv složitého hledání. Po tomto rozhodnutí byl už výběr v podstatě jednoduchý. V drogerii jsem prostě vzala to, co mi přišlo, že by mohlo fungovat nebo bych mohla alespoň zkusit. Jednalo se o klasické barvy na vajíčka OVO, potravinářské barvy (pokud chcete barvit vajíčka natvrdo pro koledníky) a práškové barvy na textil. Žádnou z těchto barev jsem sice nedosáhla těch odstínů, jakých jsem chtěla, ale výsledná vajíčka byla i tak pěkná.

Každá barva má svá pro i proti a já vám teď každou rozepíšu zvlášť. Barvu jsem si vždy nachystala do velké sklenice a rozmíchala ji v cca 2 dlc vody. Do všech barev jsem taky přidala trochu octa kvůli stabilizaci.

                                                 IMG_4822_1    IMG_4879_2

 

Potravinářské barvivo

S těmito barvami jsem dosáhla asi nejsytějších barev. Další výhodou je, že se dobře rozpouští i ve studené vodě. Nebála bych se tyto barvy použít ani na barvení vajec natvrdo. Abych dosáhla pěkného zbarvení, musela jsem však ve vodě rozpustit poměrně velké množství barvy (v mém případě nakonec 6 sáčků od každé barvy). Cena jednoho sáčku byla 19 Kč.

 

Barva na vajíčka OVO

Musím se přiznat, že jsem k těmto barvám byla zprvu trochu skeptická. Nikdy jsem je totiž neměla ráda a často se mi s nimi nepovedlo dosáhnout pěkných barev, o jaké jsem stála. Tentokrát však výsledek nebyl vůbec špatný.

Jejich velkou nevýhodou pro tuto techniku je však fakt, že se má s barvami pracovat při teplotách cca 70 ℃ (viz návod), což kvůli vosku na vajíčku není možné. Prášek jsem tedy rozmíchala v horké vodě, kterou jsem poté nechala vychladnout a až pak barvila vajíčka.

Na 2 dlc vody jsem použila 2 sáčky, cena za jeden je 15 Kč. 

 

Barva na textil - Duha

Barvu na textil jsem původně nechtěla vůbec brát. Nicméně jsem dala na doporučení paní v drogerii, že si i tuto barvu si lidé na vajíčka často kupují.

Výsledné barvy byly hezké, nicméně velkým mínusem je, že se mi prášek nepodařilo úplně rozpustit a v nálevu tak zůstaly hrudky barvy. Podobně jako u barev OVO se i s těmito barvami pracuje za horka a já tedy postupovala stejně jako v předchozím případě. Vypadá to ale, že byste barvy museli vařit delší dobu, aby se správně rozpustily. Jen zahřát v tomto případě nestačí. Na vajíčku mi však naštěstí žádné viditelné drobky nerozpuštěné barvy neulpěly. Právě kvůli velkým potížím s rozpouštěním bych tyto barvy na batikování vajíček nedoporučovala.

Opět jsem na 2 dcl vody použila 2 sáčky, cena za jeden je 33 Kč.

Čas barvení

Co se ukázalo jako velký problém u všech zvolených barev je čas. Abych dosáhla co nejlepších barev, bylo nutné držet vajíčka pod vodou opravdu dlouho (cca 15 až 20 minut). Zde si opravdu procvičíte svoji trpělivost.

IMG_4815

Černá barva

Pokud se stejně jako já pustíte do klasické batikované kraslice, čeká vás na závěr oříšek v podobě černé barvy. Ta se barví tuší (někdo používá dokonce tuš technickou). Já jsem však použila klasiku z papírnictví (cena cca 20 Kč) a i ta byla dostačující.

U batikovaných kraslic přichází černá na řadu jako poslední. Znamená to tedy, že musíte voskem pokrýt všechny plochy, které nechcete mít černé, a poté vajíčko obarvit. Vzhledem k tomu, že jsem na kraslicích chtěla jen málo černé barvy, rozhodla jsem se místo toho černé detaily pouze ručně vybarvit přím tuší. Nemusela jsem tak vejce voskovat celé ani jej pak celé máčet v tuši.

Poslední vajíčko jsem však pěkně poctivě zakryla voskem a máčela. Musím ale přiznat, že mi barva stejně moc nechytla, takže jsem části opět dobarvila ručně štětečkem. 

Odstranění vosku

Posledním a nejvíce zábavným krokem je stírání vosku z vajíčka. To je potřeba opatrně nahřát nad svíčkou a rozehřátý vosk setřít do kousku látky nebo papírového ubrousku. Na obrázku dole vidíte stejné vajíčko s voskovou vrstvou a po setření vrstvy. 


IMG_4881

A dál?

Musím přiznat, že mě zkoušení nové techniky velice bavilo, i když výsledek nebyl takový, jak jsem si původně představovala. Velkým oříškem zůstávají i nadále vhodné barvy. Do příštího roku bych tak chtěla pokračovat v hledání takových barev, které by vyhovovaly mým požadavkům, a mohly být třeba součástí nové plánované sady na barvení.

Pokud si však tuto techniku chcete vyzkoušet, mohu jen doporučit. 

IMG_4876